22-05-2013

Kaliningrad – Olsztyn ze Świnoujściem w tle

Autor tekstu: Krzysztof Szczepanik
dodał: Krzysztof Szczepanik
Kategoria: Rosja, Ogólna
Władymir Raszewski jest byłym oficerem sowieckim, który stacjonował onegdaj w Polsce, w Świnoujściu. Teraz zajmuje się… promocją polskiej kultury w Rosji. Jest szefem stowarzyszenia Świnoujście – Kaliningrad – Olsztyn. W regionie olsztyńskim znany jest przede wszystkim z organizacji festiwali piosenki patriotycznej.
- Nasze stowarzyszenie powstało w roku 1999 – mówi W. Raszewski. Założyła je grupa byłych oficerów, którzy kiedyś stacjonowali, w radzieckim garnizonie, w Świnoujściu. Celem powołania takiej organizacji było od początku pielęgnowanie wzajemnych kontaktów kulturalnych i zgrupowanie u nas oficerów, którzy kiedyś służyli w Polsce. Starannie unikamy też jakichkolwiek ocen roli Armii Radzieckiej w Polsce. Zostawmy to historykom, politykom itd. Nas interesują kontakty międzyludzkie na poziomie znajomości zwykłego Iwanowa z równie zwykłym Kowalskim. Ja sam osobiście byłem do roku 1992 szefem sztabu jednostki w Świnoujściu.
Organizacja założona między innymi przez Raszewskiego mocno się rozrastała. Członkami są tak byli oficerowie jak i członkowie rodzin. Na początek były kontakty tylko w dalekim Świnoujściu.
- Zorganizowaliśmy spotkanie z władzami Świnoujścia w roku 2002. Okazało się, że jeszcze mnie tam pamiętali zastępcy prezydenta miasta. Kiedyś zajmowali się w miejskich władzach kulturą i dlatego mieli częste kontakty z naszą jednostką. Wtedy to omówiliśmy zasady współpracy. Miała ona dotyczyć przede wszystkim wymiany kulturalnej i sportu. Już w roku 2003 zabraliśmy z Kaliningradu do Świnoujścia zespół dziecięcy ze szkoły muzycznej. Występował on podczas obchodów dni morza. Gospodarze przyjęli nas bardzo dobrze. Zapewniono także bezpłatne noclegi. Bardzo wielkie owacje podczas występu były wspaniałą nagrodą dla naszych małych artystów. Od tego momentu jeździmy do Świnoujścia rok w rok.  A organizacja coraz bardziej rośnie. Obecnie mamy już ponad siedmiuset członków. To swoisty wyraz popularności Polski w naszym gronie.
- W roku 2005 poznaliśmy się z władzami regionalnymi organizacji byłych żołnierzy zawodowych w województwie warmińsko – mazurskim. W roku 2007 nawiązaliśmy także kontakty z elbląską organizacją historyków wojskowości, Lastadia. Tym sposobem zakres geograficzny naszego współdziałania w Polsce mocno się rozrósł. Także w roku 2007 zorganizowaliśmy pierwszy polsko – rosyjski festiwal pieśni patriotycznej. Tą imprezę organizujemy każdego roku. Pierwszy festiwal odbył się w Swietłogorsku. Zaszczycał go swoją obecnością ówczesny przewodniczący sejmiku warmińsko mazurskiego, Miron Sycz. Od roku 2008 zaś festiwal odbywa się naprzemiennie, w Polsce (w województwie warmińsko mazurskim) i Rosji.
Organizacja kierowana przez Raszewskiego, podpisuje zaś umowy o współpracy z kolejnymi polskimi stowarzyszeniami kulturalnymi z miast takich jak Olsztyn, Mrągowo, Elbląg. Zawsze fundamentem współpracy są wzajemne wizyty i udział we wspólnych imprezach kulturalnych.
- Jeździmy także na wycieczki typowo turystyczne. Poznaliśmy już w ten sposób Kraków, Toruń, Wieliczkę, Opole, Poznań, Wrocław, Legnicę. W tym roku organizujemy wyjazd turystyczny do Lublina. Ponadto mamy w planie rozszerzyć naszą współpracę o organizacje litewskie. Chcemy ich już w tym roku zaprosić na sierpniowy festiwal piosenki patriotycznej, który w tym roku odbędzie się w Kaliningradzie. Pomoc w tej sprawie obiecał nam konsul litewski w Kaliningradzie. Organizacja rozwija się także w samej Rosji. Mamy prawie pięćdziesięcioosobowy oddział w Petersburgu. W tym roku chcemy założyć swoje koło w Moskwie. Pojedynczy zaś członkowie mieszkają jeszcze w kilkunastu miastach całej Rosji.
 
Zanotował: Krzysztof Szczepanik   


Agencja Wydawniczo Reklamowa IKaT Press

wydawca serwisu www.europamaxima.eu
Braniewo, ul. Staszica 9
tel. +48602153412
Mail: redakcja@europamaxima.eu, ikatpress@wim.pl