23-12-2013

Forum Energetyczne o Ukrainie i nie tylko

Autor tekstu: Krzysztof Szczepanik
Kategoria: Ukraina, Ogólna

Prezentacją raportu „Kluczowe trendy energetyczne w Europie 2012-2020” rozpoczęło się VIII Forum Energetyczne w Sopocie. Opracowanie przedstawił Pascal Charriau, Prezes  firmy konsultingowej Energydata.

Z danych przytoczonych przez eksperta, wynika, że w Unii Europejskiej nie wzrasta zużycie energii. – W 2012 roku zużyliśmy tyle samo energii co w roku 2000 – mówił Pascal Charriau.  Następnie wskazał zmiany w unijnym miksie energetycznym w ostatnim dziesięcioleciu, podkreślając znaczne zmniejszenie udziału ropy naftowej.  – 12 państw, które weszły do Unii Europejskiej w ostanich latach znacznie poprawiają wskaźniki energochłonności – mówił ekspert.


Według przedstawionego opracowania Unia Europejska, jako całość, ma dobrze zrównoważony miks energetyczny, ale sytuacja wygląda gorzej, jeśli brane są pod uwagę poszczególne państwa. – Na przykład w Bułgarii z odnawialnych źródeł energii produkowane jest jedynie 2 procent energii. Analityk przypomniał też, że w 2020 roku, 20 procent energii w UE ma być prodkuwane ze źródeł zielonych, w tej chwili udział energii zielonej stanowi 14 procent.


- Z jednej strony widzimy, że gospodarki najlepiej rozwijają się w krajach, gdzie jest duża energochłonność. A mimo to Unia Europejska jest liderem w dążeniu do redukowania własnej emisji tych gazów cieplarnianych – tłumaczy Charriau
Innym, bardzo ciekawym panelem dyskusyjnym dyskusyjnym były rozważania o przyszłości energetycznej Ukrainy.
Wydarzenia polityczne na Ukrainie nie pozostawiają wątpliwości: Kijów powinien wybrać kierunek, w którym chce się rozwijać. Wybór dotyczy także rozwoju ukraińskiego sektora energetycznego. Uczestnicy panelu próbowali odpowiedzieć na pytania, dotyczące przyszłości energetycznej Ukrainy. Rząd tego kraju deklaruje stopniowe uniezależnianie się od dostaw rosyjskiego gazu poprzez zwiększenie wydobycia krajowego oraz wzrost eksportu gazu z państw UE.
– Jest wiele znaków zapytania, dotyczących sprawy ukraińskich gazociągów – mówił moderator panelu Dmytro Wasylew zastępca dyrektora generalnego Centrum Badań Energetyki w Kijowie.


Poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Święcicki przypomniał, że Ukraina przez wiele lat korzystała z taniej energii, co uzależniło ją od rosyjskich dostaw. – Ukraina nie jest gotowa do programu oszczędzania energii i znalazła się w sytuacji, kiedy można ją łatwo szantażować, np. obietnicami udzielania kredytów – stwierdził Święcicki. Podkreślił, że zmiana nastawienia ukraińskich polityków dotyczących żądań Międzynarodowego Funduszu Walutowego w sprawie podwyżki gazu dla konsumentów oznacza szanse na otrzymanie pożyczki MFW w wysokości 15 mld dolarów.


Bart Van Vooren z belgijskiego Altius nadmienił, że Umowa Stowarzyszeniowa UE z Ukrainą, zakładająca utworzenie strefy wolnego zmieniłaby sytuację na rynku energetycznym Ukrainy. – Oznaczałoby to wsparcie w rozwoju infrastruktury, co dałoby możliwość znalezienia nowych połączeń przesyłu gazu.


James Wilson, dyrektor Rady Biznesu UE-Ukraina zaznaczył, że przed sektorem energetycznym Ukrainy stoją wielkie wezwania, a rząd w Kijowie powinien korzystać z alternatywnych źródeł dostaw, w tym odnawialnych źródeł energii.
W ramach panelu został zaprezentowany raport, przedstawiony przez Ołeksandra Charczenkę, dyrektora generalnego Centrum Badań Energetyki w Kijowie oraz prezentacja „Unijna polityka energetyczna a relacje w trójkącie: UE – Rosja – Ukraina”, którą przedstawił Ildar Gazizullin, dyrektor programu ds. polityki gospodarczej Ukraińskiego Instytutu Publicznej Polityki.   

Pełen zapis obrad forum na stronie www.forum-ekonomiczne.pl

Krzysztof Szczepanik


Agencja Wydawniczo Reklamowa IKaT Press

wydawca serwisu www.europamaxima.eu
Braniewo, ul. Staszica 9
tel. +48602153412
Mail: redakcja@europamaxima.eu, ikatpress@wim.pl