10-12-2013

Nowy etap ukraińsko-rosyjskiej kooperacji przemysłowej

Autor tekstu: Władysław Sokołowski
dodał: Krzysztof Szczepanik
Kategoria: Goście, Ukraina, Ogólna
Między Unią Europejską i Rosją, Ukraina toczy grę, której wymiar gospodarczy obecnie jest co najmniej tak samo ważny, jak polityczny czy społeczny, jeśli nie ważniejszy…

Wydarzenia ostatnich tygodni pokazują, że to właśnie Ukraina, ze swym doświadczeniem balansowania między Wschodem i Zachodem, wypracowała skuteczną strategię i taktykę osiągania przewagi w grze. Po Szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie (29.11.2013), który ujawnił, iż najważniejszym polem gry jest współpraca gospodarcza i obnażył brak podstawowego przygotowania Unii Europejskiej do udziału w wypracowaniu krótko- i długoterminowych, konkretnych rozwiązań problemów ukraińskiej gospodarki, ma miejsce szybka odbudowa relacji Ukrainy z Rosją. Do takiego tempa Ukraina była gotowa od dawna. Jej wyraźną zapowiedź przed szczytem zawierała informacja (z 09.11.2013), prezydenckiej służby prasowej o niespodziewanej wizycie prezydenta W. Janukowycza w Moskwie i rozmowach z prezydentem W. Putinem, lakonicznie precyzująca jej materię: „kwestie relacji handlowo-gospodarczych Ukrainy i Rosji w przededniu Szczytu „Partnerstwa Wschodniego”

Kwestie wzmocnienia kooperacji Ukrainy i państw członkowskich WNP były przedmiotem rozmów podczas Szczytu Szefów Rządów WNP, w St. Petersburgu 20 listopada 2013. Podczas wspólnej konferencji prasowej premierów D.Miedwiediewa, M.Miasnikowicza i M.Azarowa, ten ostatni oświadczył: „dla Ukrainy wyroby przemysłu maszynowego, wspólnej produkcji, w handlu z państwami WNP, stanowią bardzo znaczący odsetek, gdzie udział kooperacji dochodzi do 60-70 %”. Zaraz po powrocie do Kijowa M. Azarow zapowiedział, w imieniu ukraińskiej prezydencji, w WNP 2014 roku, że funkcjonowaniu strefy ma być poświęcony kolejny szczyt premierów w Kijowie w maju. Potwierdził jednocześnie, że Ukraina przygotowuje się do podpisania Umowy o Stowarzyszeniu z UE i przekonywał, iż jej aktywne zaangażowanie w Strefie Wolnego Handlu WNP (Ukraina weszła do niej 20.09.2012 r.), nie będzie kolidować z procesem eurointegracji (!).

Następnego dnia jednak Gabinet Ministrów Ukrainy przyjął postanowienie o wstrzymaniu przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE, a jednocześnie polecił ministerstwom „gospodarczym” (rozwoju gospodarczego i handlu, polityki przemysłowej, energetyki i przemysłu węglowego, infrastruktury), wprowadzić do rządowych programów celowych zmiany, mające na celu rozwój handlu, kooperacji i „wymiany technologii” z państwami członkowskimi WNP. Towarzyszyła temu zapowiedź utworzenia nieokreślonej „trójstronnej komisji EU-Ukraina-Rosja”, która miałaby zająć się „odtworzeniem utraconych wolumenów produkcji”. Konieczność odbudowy relacji handlowych z Rosją wielokrotnie ostatnio uzasadniali przedstawiciele oficjalnego Kijowa.

Realizując moskiewskie ustalenia, 26 listopada 2013 r. w Soczi spotkały się rządowe delegacje Ukrainy i Rosji pod przewodnictwem wicepremierów J. Bojko i D. Rogozina. W przeddzień spotkania D. Rogozin przypomniał, że spotkanie odbywa się „po linii spotkań prezydenckich” i ma na celu uniknięcie negatywnych konsekwencji stowarzyszenia Ukrainy z UE w dziedzinie „integracji przemysłowej”. „Widzimy, że dzisiaj rząd Ukrainy uświadomił sobie skalę problemu”, dodał. Uzgodnione, w rosyjskim, czarnomorskim kurorcie, przedsięwzięcia, mające na celu szybką i skuteczną odbudowę rosyjsko-ukraińskiej kooperacji przemysłowej zostały podjęte już wkrótce w ekspresowym tempie, o czym informuje się na portalu ukraińskiego rządu.

2 grudnia 2013 roku, gdy w Kijowie odbywały się potężne demonstracje na rzecz integracji Ukrainy z Europą, miasta Dniepropietrowsk, Mikołajów i Zaporoże odwiedzili wicepremierzy: Ukrainy – Jurij Bojko i Rosji – Dmitrij Rogozin, wraz z delegacjami specjalistów obu stron.

Przedmiotem wizyty gości z Kijowa i Moskwy oficjalnie był stan produkcji eksportowej do Rosji w branżach przemysłów: stoczniowego, lotniczego, kosmicznego i narzędziowo-maszynowego.  Delegacje odwiedziły: Przedsiębiorstwo Państwowe „Zjednoczenie Produkcyjne „Południowy Zakład Budowy Maszyn imienia A.M.Makarowa” („Jużmasz”) i Przedsiębiorstwo Państwowe „Biuro Konstrukcyjne „Południowe” imienia M.K.Jangela”(KB „Jużnoje”).  „Jużmasz”, to wiodąca ukraińska firma w dziedzinie produkcji rakiet kosmicznych i balistycznych, kompleksów rakietowych i sztucznych satelitów Ziemi. Do głównych produktów należy kompleks rakietowo-kosmiczny „Zenit”, zapewniający wprowadzenie na orbitę ładunku o ciężarze do 12 ton. KB „Juznoje”, to przedsiębiorstwo projektowo-konstrukcyjne przygotowujące „pod klucz” całe spectrum sprzętu rakietowo-kosmicznego: rakiety nośne, silniki rakietowe, aparaty kosmiczne itd.   W „Jużmasz”-u zwiedzili halę produkcyjną nr 55, gdzie zapoznali się z montażem rakiety nośnej dla programu „Sea Launch”.

J.Bojko podkreślił kompetencje przybyłej z Moskwy delegacji specjalistów: „rosyjska komanda, która przyjechała, bardzo długo pracowała z naszą komandą. Cel dzisiejszej prezentacji – pokazać nasze możliwości, zainteresować naszych kolegów rozszerzeniem współpracy dla dobra naszych krajów”. Ukraińcy złożyli konkretne propozycje realizacji wspólnych projektów kosmicznych.

D.Rogozin dość ogólnikowo zapowiedział ukazanie się dekretu prezydenta FR w sprawie utworzenia zjednoczonej korporacji rakietowo-kosmicznej jako „bodźca dla dalszego rozwoju kosmonautyki w regionie” i dodał, że „Rosja dzisiaj stoi na progu wielkich przemian, w związku z czym jesteśmy gotowi do elastycznych kroków w planie zwiększania kooperacji. Jesteśmy gotowi pójść tak daleko, jak gotowi jesteście pójść wy” (podkr. WS).

W Mikołajowie delegacje odwiedziły „Czernomorskij Sudostroitielnyj Zawod” OAO („Stocznia Czarnomorska” OSA), gdzie zapoznały się z możliwościami pochylni dla produkcji statków o dużej wyporności i seryjnej produkcji statków na poziomych pochylniach. Drugie z odwiedzonych przedsiębiorstw w Mikołajowie, to utworzony w 1946 r. Kompleks Naukowo-Produkcyjny Budowy Turbin Gazowych „Zorya-Mashproekt”, gdzie goście skoncentrowali uwagę na montażu silników gazowo-turbinowych. Firma projektuje i produkuje turbiny gazowe dla statków morskich i okrętów, branży elektroenergetycznej i magistrali gazowych, eksportując je do Rosji, Białorusi, Indii, Chin, Wietnamu, Korei Południowej. Tu gospodarze również przedstawili ofertę wzajemnie korzystnej kooperacji, prawdopodobnie w zakresie wykorzystania własnego, unikalnego rozwiązania technologicznego – próżniowego kompleksu dla termicznej obróbki łopatek.

W Zaporożu Ukraińcy zaprosili rosyjskich gości do korporacji „Motor Sicz” SA i Przedsiębiorstwa Państwowego „Zaporoskie Biuro Konstrukcyjne Budowy Maszyn „Progress” imienia akademika A.G.Iwczenko (KB „Ivchenko-Progress”). Utworzona w 1907 r. firma „Motor Sicz” produkuje silniki lotnicze i urządzenia gazowo-turbinowe dla samolotów i helikopterów, eksportowane do ponad 100 państw. W swej ofercie ma m.in. silniki do samolotów ljuszyn, Jak, Antonow, w tym największych w świecie An-124 Rusłan i An-225 „Mriya”. Gości interesowały właśnie silniki i unikalne urządzenia przeprowadzania do prób silnikowych (których brak w Rosji). KB „Ivchenko-Progress” projektuje i konstruuje silniki m.in. dla samolotów An-70 i helikopterów Mi-2M.
Wiele wskazuje na to, że odbudowa więzi kooperacyjnych i zintensyfikowanie współpracy Ukrainy i Rosji w zaawansowanych branżach przemysłowych może w nieodległym czasie spowodować zniwelowanie największych problemów ukraińskich przedsiębiorstw, zwłaszcza braku zamówień w przemyśle lotniczo-kosmicznym, stoczniowym i innych. Nie jest wykluczony też wzrost konkurencyjności już rosyjsko-ukraińskiej oferty wobec produkcji niektórych państw Unii Europejskiej.
Warto spostrzec, że odbudowa przemysłowych więzi kooperacyjnych, istniejących w czasach ZSRR, oraz ich modernizacja stosownie do obecnych potrzeb stanowi jeden z instrumentów polityki Rosji w celu integracji w przestrzeni euroazjatyckiej.

Władysław Sokołowski – www.forum-ekonomiczne.pl


Agencja Wydawniczo Reklamowa IKaT Press

wydawca serwisu www.europamaxima.eu
Braniewo, ul. Staszica 9
tel. +48602153412
Mail: redakcja@europamaxima.eu, ikatpress@wim.pl